Аграр соҳадаги лойиҳалар ва таълим сифатини яхшилаш
Президент ҳузурида қишлоқ хўжалигида халқаро молия институтлари иштирокидаги лойиҳаларнинг бориши ҳамда таълим сифатини яхшилаш масалалари муҳокама қилинди
Йиғилишда Қишлоқ хўжалиги вазирлигига йил якунига қадар 400 миллион долларлик лойиҳаларни бошлаш топширилди. Бугунги кунда 580 та янги лойиҳа ишлаб чиқилган бўлиб, кредитлар қисқа муддатга берилиши боис уларни амалга ошириш кечикмоқда. Шу муносабат билан:
- вазирликка лойиҳаларни ишга тушириб, лизинг асосида сотиш ваколати берилади.
- Боғдорчилик агентлигига 1 майга қадар 20 миллион доллар, натижага қараб, йил якунига қадар яна 45 миллион доллар ажратилади;
- бунинг ҳисобига жорий йилда 6 та вилоятда 1,8 минг гектарда интенсив боғ ва токзорлар барпо этилиб, тадбиркорларга камида 7 йил муддатга лизингга берилади.
- 1 майдан боғ ва токзорлар барпо этиш учун кредитлар тадбиркорларга камида 10 йил муддатга ажратилади;
- йил якунига қадар хусусий сектор билан бирга жами 115 минг тоннали 17 та кичик агрологистика марказини ишга туширилади. Улар “тайёр ҳолда” 5 йиллик имтиёзли давр билан камида 10 йилга лизинг асосида сотилади.
Шу билан бирга йиғилишда 2022 йилда Андижон, Жиззах, Наманган, Самарқанд, Фарғона ва Хоразм вилоятларида агрохизматлар марказлари ташкил этилиб, 100 дан ортиқ хизматлар йўлга қўйилиши лозимлиги кўрсатиб ўтилди. Шунингдек:
- қишлоқ хўжалигида маблағларни бошқариш ва мониторинг қилиш ахборот тизимини ишга тушириш;
- ерлар ва экинлар ҳисоби ҳамда мониторингини юритишни рақамлаштириш;
1 августга қадар 7 турдаги, 2023 йилда барча турдаги субсидия тўлашни электрон тизимга ўтказиш;
- сув баланси ва сарфи ҳисобини юритиш ҳамда ерларни тўғри суғориш ишларини масофавий мониторинг қилиш ахборот тизимини 1 декабргача Фарғона ва Самарқандда, 2023 йилда барча ҳудудларда жорий қилишга топшириқ берилди.
Президент янги Халқаро қишлоқ хўжалиги университети 2022-2023 ўқув йилидан ўз фаолиятини бошлаши зарурлигини қайд этди.

Проекты в аграрном секторе и повышение качества образования
Президент обсудил ход реализации проектов с участием международных финансовых институтов в сельском хозяйстве, а также повышение качества образования
На совещании Министерству сельского хозяйства было поручено до конца года приступить к реализации проектов на сумму 400 миллионов долларов. На сегодняшний день разработано 580 новых проектов, реализация которых затягивается из-за того, что кредиты выдаются на короткий срок. В этом отношении,:
- министерство уполномочено запускать проекты и продавать их на лизинговой основе.
- К 1 мая садоводческому агентству будет выделено 20 миллионов долларов, в зависимости от результата, еще 45 миллионов долларов к концу года;
- благодаря этому в этом году в 6 регионах на 1,8 тыс. га будут построены интенсивные сады и виноградники, которые будут переданы предпринимателям в аренду сроком не менее чем на 7 лет.
- С 1 мая предпринимателям будут выдаваться кредиты на строительство садов и виноградников сроком не менее 10 лет;
- до конца года совместно с частным сектором будут запущены 17 небольших агрологистических центров общей мощностью 115 тысяч тонн. Они продаются "в готовом виде" на условиях лизинга сроком не менее 10 лет с льготным периодом в 5 лет.
В то же время в 2022 году в Андижанской, Джизакской, Наманганской, Самаркандской, Ферганской и Хорезмской областях были созданы центры агрохизмата, и на совещании должно быть создано более 100 служб. Также:
- запуск информационной системы управления и мониторинга средств в сельском хозяйстве;
- оцифровка учета и мониторинга земель и урожая;
- Перевод всех видов выплаты субсидий в электронную систему до 1 августа 2023 года;
- ведение учета водного баланса и потребления, а также удаленный мониторинг правильных работ по орошению земель было поручено внедрить информационную систему до 1 декабря в Фергане и Самарканде, в 2023 году во всех регионах.
Президент отметил необходимость того, чтобы новый Международный аграрный университет начал свою деятельность с 2022-2023 учебного года.