«Агросубсидия» ахборот тизими тўғрисидаги низом тасдиқланди
Ҳукумат қарори билан «Агросубсидия» ахборот тизими орқали қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш ва субсидия олишга талабгорларнинг аризаларини кўриб чиқиш ва уларга субсидия ажратиш тартиби белгиланди
Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 16 декабрдаги 711-сон қарори билан «Агросубсидия» ахборот тизими орқали қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш ва субсидия олишга талабгорларнинг аризаларини кўриб чиқиш ва уларга субсидия ажратиш тартиби белгиланди.
Хусусан, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги “Агросаноатни рақамлаштириш маркази” давлат муассасаси «Агросубсидия» ахборот тизимининг оператори ҳисобланади.
Агросубсидия” тизимининг асосий вазифалари қуйидагилардан иборат:
• талабгорлар томонидан субсидия олиш учун аризалар электрон шаклда юборилишини ҳамда ушбу хизматдан хавфсиз ва кафолатли фойдаланишни таъминлаш;
• талабгорларга уларнинг манзилли рўйхатга кириши ёки субсидия олиш учун юборилган аризаларни кўриб чиқишнинг ҳолатини ва босқичларни кўриб бориш имкониятини яратиш;
• талабгорларга улар томонидан юборилган аризалар ваколатли давлат бошқаруви органлари ва бошқа ташкилотлар томонидан кўриб чиқилиши натижаларини кузатиб боришни таъминлаш;
• ваколатли органлар томонидан талабгорлар юборган аризаларни кўриб чиқиш ва уларга электрон шаклда хулоса бериш.
Шунингдек, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштирувчиларни қўллаб-қувватлаш учун субсидиялар «Агросубсидия» ахборот тизими орқали берилади. Ваколатли давлат бошқаруви органлари ва бошқа ташкилотлар талабгорларнинг тижорат банкларидаги ҳисобварағига субсидияни «УзАСБО» дастурий мажмуаси орқали ўтказиб беради.

Утверждено положение об информационной системе "Агросубсидия"
Постановлением Правительства установлен порядок рассмотрения заявлений от претендентов на государственную поддержку и субсидии для производителей сельскохозяйственной продукции и выделения им субсидий через информационную систему "Агросубсия"
Утверждено положение об информационной системе
Постановлением Кабинета Министров от 16 декабря 2022 года № 711 установлен порядок рассмотрения заявлений от претендентов на государственную поддержку и субсидии для производителей сельскохозяйственной продукции и выделения им субсидий через информационную систему "Агросубсия".
Согласно документу, оператором системы выступает Центр цифровизации агропромышленного комплекса при Министерстве сельского хозяйства. Положение обозначает порядок рассмотрения заявок на получение субсидий и господдержки, а также их выделения.
Через портал «Агросубсидия» производители сельхозпродукции смогут подавать онлайн заявки на получение субсидий. Информация о статусе заявки будет доступна на портале.
Информационная система будет направлять обращения на рассмотрение в уполномоченные госорганы. Заключения со стороны официальных лиц также будут предоставляться в электронной форме.
Выплаты субсидий будут проводиться на банковский счёт заявителя через систему UzASBO. Фермер получит об этом соответствующее уведомление.
Портал «Агросубсидия» запущен в марте текущего года. Через него можно подать заявки на получение субсидий:
• по внедрению водосберегающих технологий для хлопководства, выращивания фруктовых, овощных, бахчевых, зерновых и других культур;